https://secureservercdn.net/45.40.148.147/p4y.b63.myftpupload.com/wp-content/uploads/2018/01/Melissa-Shoemaker-football-photo-1050x706.jpg

Zak Bauer, Thomas Wurster Named To Pennsylvania Football News All-State Team (01/20/18)

(Photo by Melissa Shoemaker) Clarion’s three 2017 Football All-Staters: Zak Bauer, Thomas Wurster and Spencer Miller

Clarion Area Bobcat Seniors Zak Bauer and Thomas Wurster have been named to the 2017 Pennsylvania Football News Class 2A All-State Team.

Zak was named to the First Team at linebacker, while Thomas was named to the second team as a tight end.

Zak was also was named to the Pennsylvania Football Writers All-State Team and the WesternPAFootball.net All-Western PA squad. He was named to the All-KSAC Large School Team as a linebacker and offensive lineman and was the KSAC Large School Defensive MVP. He was also named to the Eric Shick Agency/D9Sports.com All-District Team and was named Defensive Player of the Year and was named to the Tri-County Sunday/Courier Express All-Star Team.

Thomas was also named to the WesternPAFootball.net All-Western PA squad, the Eric Shick Agency/D9Sports.com All-District Team, the Tri-County Sunday/Courier Express All-Star Team and to the All-KSAC Large School Team.

In all, the Bobcats have three players who have received All-State recognition for this past season, as Spencer Miller was named to both the Pennsylvania Football Writers and the EPA/WPA Super 25 All-State Team.

Other players from the region who were named to the 2017 PFN All-State Team include:

CLASS 2A

SECOND TEAM: Reed Williams, quarterback – Kane; Erik DeLong, running back – Kane; Bryan Dworek – wide receiver – Brookville;Garrett Gadsby, kicker – Lakeview

HONORABLE MENTION: Ray Maze,wide receiver – Kane

DEFENSE

CLASS 1A

FIRST TEAM: Steven McClure, offensive lineman – Curwensville

SECOND TEAM: Nick Stewart, running back – Curwensville; Kyle Kerle, wide receiver – Clarion-Limestone; Logan Minich, offensive lineman – Redbank Valley; Christian Smith, offensive lineman – Clarion-Limestone

DEFENSE

FIRST TEAM: Neil MacDonald, defensive back – Ridgway/Johnsonburg

SECOND TEAM: Justin Goodman, defensive lineman – Clarion-Limestone; Josh Terry, defensive back – Curwensville; Johnny Mitchell, punter – Ridgway/Johnsonburg

HONORABLE MENTION: Clint Thurston, defensive lineman – Redbank Valley; Evan Furlong, linebacker – Ridgway/Johnsonburg

CLASS 3A

FIRST TEAM: Luke Brandon, defensive lineman – Slippery Rock

CLASS 4A

SECOND TEAM: Kyle Hopson, wide receiver – DuBois; Micah Heichel, wide receiver – Clearfield; John Eakin, running back – Bradford

CLASS 5A

FIRST TEAM: Christian Cole, running back – Oil City; Joe Kosick, linebacker – Grove City

SECOND TEAM: Brandon Johnson, wide receiver – Franklin; Logan Lutz, wide receiver – Grove City

(THANKS TO MELISSA SHOEMAKER FOR THE PHOTO! CONGRATULATIONS TO ZAK, THOMAS AND ALL THIS YEAR’S SELECTEES!!!!)

Following is the complete listing of the 2017 PFN All-State Teams:

(The PFN All-State Team is presented by Mansfield University and is a consensus of contributions from coaches, media, scouts and football analysts. Congratulations to everyone who made this year’s team.)

CLASS 2A

Offense Player of the Year: Gaige Garcia, So.  – Southern Columbia
Defense Player of the Year: Isaiah Schoonmaker, Sr. – Washington
Lineman of the Year: Andrew Bell, Sr.  – Southern Columbia
Coach of the Year:  Jim Roth, Southern Columbia

OFFENSE

FIRST TEAM 
QB Stone Hollenbach Jr. Southern Columbia 6-3 190
RB Kobe Brish So. Schuylkill Haven 5-9 195
RB Gaige Garcia So. Southern Columbia 5-11 195
RB Nick Welsh Sr. Washington 5-8 185
WR Austin Dambach Sr. Riverside (7) 6-3 195
WR Julian Fleming So. Southern Columbia 6-3 185
WR Aaron Tutino Jr. Ligonier Valley 5-11 170
TE Zach Kuntz Sr. Camp Hill 6-8 215
OL Andrew Bell Sr. Southern Columbia 6-0 235
OL Troy Donlan Jr. Southern Columbia 5-11 260
OL Justin Johnson Sr. Neumann-Goretti 6-7 345
OL Colton Richards Jr. Wilmington 6-2 260
OL Ian Smith Sr. Washington 6-8 280
ATH T.J. Banks Sr. East Allegheny 6-5 240
K Elijah Hoffman Sr. Southern Columbia 6-0 160

SECOND TEAM
QB Reed Williams Sr. Kane 6-2 181
RB Erik DeLong Sr. Kane 6-0 180
RB Daunte Martin Sr. Mount Union 5-10 200
RB Gideon Green Sr. South Williamsport 6-3 230
WR Bryan Dworek Jr. Brookville 5-11 160
WR Ryan Maziarz Sr. CW North Catholic 6-2 190
WR Thomas Pidgeon Jr. Lakeland 6-0 155
TE Thomas Wurster Sr. Clarion 6-2 210
OL Evan Bobby Sr. Cambria Heights 6-3 275
OL Myckel Brown Sr. Washington 6-3 260
OL JaQuay Hubbard Jr. Sharpsville 6-6 330
OL Ben Johnson Sr. South Williamsport 6-3 260
OL Jerry Longo Sr. Dunmore 6-2 270
ATH Jackson Daugherty Sr. Ligonier Valley 6-2 185
K Garrett Gadsby Sr. Lakeview 5-7 135

HONORABLE MENTION
QB: Gavin Darcy, Sr. – Dunmore
RB: Leddie Brown, Sr. – Neumann-Goretti; Kameron Williams, Jr. – Steel Valley
WR: Ray Maze, Sr. – Kane; John Washington, Sr. – William Penn Charter
TE: Mike Wolf, Sr. – Northwestern
OL: Matt Knauer, Sr. – York Catholic; Justin Kriner, Sr. – North Penn (4); Derek Peachey, Sr. – Newport; Collin Pietopola, Sr. – Wellsboro; Tim Trump, Sr. – Beth-Center
ATH: Quinn Henry, Sr. – Wellsboro
K: Rosolino Mangiapane, Sr. – Mount Carmel

DEFENSE

FIRST TEAM
DL Christian Barmore Sr. Neumann-Goretti 6-6 296
DL Tyler Bendas Sr. Southern Columbia 6-0 220
DL Jimmy Reed Jr. Wilmington 6-1 240
DL Nick Shoemaker Sr. Dunmore 6-2 270
DL Chris Wertman Sr. Bellwood-Antis 6-1 285
LB Zak Bauer Sr. Clarion 6-2 252
LB Cal Haladay So. Southern Columbia 6-1 175
LB Todd Hill Jr. Steel Valley 5-10 215
LB Isaiah Schoonmaker Sr. Washington 6-2 200
DB Jahmere Crumpton Sr. West Catholic 5-10 181
DB JaQuae Jackson Sr. Serra Catholic 6-3 160
DB Amonte Strothers Sr. Steel Valley 6-2 170
DB Bryson Verrelli Sr. Wilmington 5-10 185
P Carter Rapauch Sr. Berlin-Brothersvalley 5-10 183

SECOND TEAM
DL Kyle Kralik Sr. Palmerton 5-10 181
DL Michael Muracco Sr. Dunmore 6-0 290
DL Cole Peters Sr. Ligonier Valley 6-1 201
DL Nathan Reedy Jr. Schuylkill Haven 6-0 215
DL Anthony Rivera Sr. Washington 6-1 320
LB Noah Dillow Sr. Chestnut Ridge 6-2 202
LB Manus McCracken Sr. Mount Carmel 5-9 185
LB Jack Patton Sr. Wilmington 5-9 180
LB Zach Schussler Sr. Delone Catholic 6-2 210
DB Gage Anzulavich Sr. Warrior Run 6-5 165
DB Aaron Hull Sr. Northwestern 6-0 170
DB Cameron Marett Jr. Wilmington 5-6 160
DB Lonnie Rice So. Bishop McDevitt (12) 6-0 185
P Justin Thivierge Jr. Central Columbia 5-11 185

HONORABLE MENTION
DL: Drew Boyer, Sr. – Berlin-Brothersvalley; Nathan Burns, Sr. – Ligonier Valley; Danny Collins, Sr. – Bristol; Daniel White, Sr. – Freedom; Kenny Yurkonis, Sr. – Minersville
LB: Ridge Phillips, Sr. – Bishop McCort; Joey Scarabino, Sr. – Seneca; Max Tillet, So. – Southern Columbia; Luke Yanisko, Sr. – Dunmore
DB: Rashod Allen, Jr. – CW North Catholic; Tarrell Clark, Sr. – Iroquois; Michael Keith, Sr. – Freedom; Evan Vickless, Sr. – Brentwood
P: Anthony Littlewood, Sr. – Valley Forge Military

CLASS 1A

Offense Player of the Year: Robert Kennedy, Sr.  – Jeannette

Defense Player of the Year: Jalen Jones Sr. – Jeannette

Lineman of the Year: Nick Leamer, Sr.  – Bishop Guilfoyle

Coach of the Year:  Roy Hall, Jeannette

OFFENSE

FIRST TEAM

QB Robert Kennedy Sr. Jeannette 5-10 175

RB Brendan Mozeleski Sr. Old Forge 5-9 190

RB Dylan Rabuck Jr. Williams Valley 6-0 189

RB Cody Simanski Sr. Windber 5-10 200

WR Dawson Snyder Jr. Shade 6-1 155

WR Sam Fairley Sr. Imani Christian 6-1 175

WR Jourdan Townsend Jr. Farrell 5-10 170

TE Devon Rabuck Sr. Williams Valley 6-1 197

OL Braden Collins Sr. California 6-2 262

OL Kobe Hilton Jr. Farrell 6-4 255

OL Nick Leamer Sr. Bishop Guilfoyle 6-2 286

OL Steven McClure Sr. Curwensville 6-2 235

OL Eric Shirley Sr. Homer-Center 6-2 247

ATH Jesse Lee Sr. Homer-Center 6-1 218

K Kolton McGhee Jr. Bishop Guilfoyle 6-0 183

SECOND TEAM

QB Malachi Young Sr. Steel-High 5-10 200

RB Jelani Stafford Jr. California 6-2 250

RB Nick Stewart Sr. Curwensville 6-0 195

RB Zach Wiggins Sr. Portage 5-10 230

WR Jarvai Flowers Sr. Steel-High 6-0 180

WR Kyle Kerle Sr. Clarion-Limestone 5-11 140

WR Tre’Sean Howard Sr. Clairton 5-9 170

TE Elijah Goosby Sr. Rochester 6-0 205

OL Shawn Jones Sr. Lackawanna Trail 6-2 290

OL Logan Minich Sr. Redbank Valley 6-1 210

OL Kolt Schaeffer Jr. Tri-Valley 6-0 200

OL Christian Smith Sr. Clarion-Limestone 6-3 260

OL Tyler Smith Sr. Del County Christian 6-6 280

ATH Josh Dasher Sr. Northern Bedford 5-10 180

K Ethan Slike Sr. Greensburg CC 6-0 162

HONORABLE MENTION

QB: Tawan Wesley, Sr. – Imani Christian

RB: Dupri Andrews, Sr. – Steel-High; Dylan Rush, Sr. – Mapletown

WR: Andrew Schnarre, Jr- OLSH; Jake Wolfgang, Sr. – Williams Valley

TE: Austin McCabe, Sr. – Portage

OL: Luke Shobany, Sr. – Portage; Kenny Custead, Sr. – Cochranton; Spencer Dimon, Jr. – Williams Valley; Noah Eshenauer, Sr. – Montgomery; Dominic Georgiana, Sr. – Bishop Guilfoyle

ATH: Mahlik Strozier, Sr. – Rochester

K: Dylan Mock, Sr. – California

DEFENSE

FIRST TEAM

DL Zack Falls Sr. Marian Catholic 6-1 250

DL Jalen Jones Sr. Jeannette 6-2 215

DL Hunter Poust Sr. Muncy 6-2 245

DL T.J. Tagliati Jr. Homer-Center 6-4 244

DL Dorail Walls Sr. Imani Chrisitan 6-2 298

LB Tymir Green Jr. Farrell 5-11 205

LB Taiwan LaRue Sr. Sto-Rox 6-1 210

LB Dylan Wolfgang Sr. Williams Valley 6-0 172

LB Josh Yasulitis Sr. Bishop Guilfoyle 6-0 206

DB Marcus Barnes Jr. Jeannette 6-4 180

DB Mark Conrad Sr. Bishop Guifoyle 6-2 170

DB Shy’Kirr Johns Sr. Steel-High 6-3 180

DB Neil MacDonald Sr. Ridgway/Johnsonburg 6-0 175

P Pat Morrin Sr. Jenkintown 6-3 195

SECOND TEAM

DL Justin Goodman Sr. Clarion-Limestone 5-8 210

DL Tristin Guyer Sr. Northern Bedford 5-8 175

DL Anthony Johnson Jr. Jeannette 6-2 205

DL Max Sankey Sr. Bishop Guilfoyle 6-2 211

DL Zach Wolfe Sr. Northwest Area 6-1 220

LB Luke Gutowski Sr. Del County Christian 6-3 180

LB Danny Scheib Sr. Tri-Valley 5-11 240

LB Levin Sheeler Sr. North Star 5-10 190

LB Tyler Stevens Jr. Northwest Area 5-10 195

DB Tim Alcon Sr. Homer-Center 5-11 170

DB Caleb Collins Sr. Rochester 5-10 165

DB Tommy Souriyavong Jr. Old Forge 5-5 150

DB Josh Terry Sr. Curwensville 6-3 160

P Johnny Mitchell Sr. Ridgway/Johnsonburg 6-0 180

HONORABLE MENTION

DL: Andrew Berkoben, Sr. – Springdale; Darius Goosby, Sr. – Rochester; Tanner Krause, Sr. – Meyersdale; Clint Thurston, Sr. – Redbank Valley;

LB: Carter Babb, Sr. – Cambridge Springs; Evan Furlong, Jr. – Ridgway/Johnsonburg; Anthony Pruitt, Sr. – Clairton; Zach Trusky, Sr. – Bishop Canevin

DB: Tre Charles, Sr. – Union (7); Jacob Matchock, Jr. – Moshannon Valley; Ryan McDonald, Sr. – Nativity BVM; Dakota Sunday, Sr. – Homer-Center

P: Kyle Silk, So. – United

CLASS 3A

Offense Player of the Year: Ricky Guss, Sr.  – Quaker Valley

Defense Player of the Year: Jesse Luketa, Sr. – Mercyhurst Prep

Lineman of the Year: Adam Klein, Sr.  – Episcopal Academy

Coach of the Year:  Jerry Veshio, Quaker Valley

OFFENSE

FIRST TEAM

QB Ricky Guss Sr. Quaker Valley 6-2 195

RB TaQuan Bradley-Chambers Sr. Lehighton 5-9 175

RB Lionel Deans Sr. Seton-LaSalle 5-8 175

RB Brady Fox Sr. Middletown 5-11 200

WR Isaiah McNair Sr. Quaker Valley 5-11 178

WR Gerald Ross Jr. Loyalsock 6-2 175

WR Ziyon Strickland Sr. Sharon 5-10 180

TE Chris Mottilo Sr. Mercyhurst Prep 6-5 245

OL Max Allanson-Dundon Sr. Palisades 5-11 240

OL Brendan Douglass Sr. Middletown 6-5 270

OL Adam Klein Sr. Episcopal Academy 6-5 275

OL Bryce Ramer Sr. Beaver 6-5 300

OL Nolan Wentz Sr. Lehighton 5-11 240

ATH Jon Long Sr. Forest Hills 6-0 180

K Donovan Brady Sr. Middletown 5-11 1750000

SECOND TEAM

QB Cole DeFranco Jr. Notre Dame 6-0 185

RB Jesse Capriotti Sr. New Hope-Solebury 5-11 165

RB Matt Gilmartin Sr. Scranton Prep 5-10 195

RB Dustin Shoaf Jr. Yough 6-1 1 195

WR Scott Grigas Sr. North Schuylkill 5-8 150

WR Will Gruber Sr. Hickory 5-10 175

WR Tayven Kelley Jr. Boiling Spring 6-2 180

TE Shane Kozick Jr. Danville 6-0 170

OL Charles Farrell Sr. Scranton Prep 6-3 275

OL Jared Mowery Sr. Danville 6-2 235

OL Sebastian Lewis Sr. Lancaster Catholic 5-11 255

OL Dylan Schley S0. Mercyhurst Prep 6-5 295

OL Luke Sloan Sr. Central Valley 6-0 245

ATH Janssen Wilborn Sr. Meyers 6-0 180

K Mike Bobak Sr. Mercyhurst Prep 6-0 190

HONORABLE MENTION

QB: Layne Voytik, So. – Sharon

RB: Ian Border, Sr. – Huntingdon; Patrick Garwo, Sr. – Conwell-Egan

WR: Gavin Martik, Sr. – Elizabeth Forward; Jacob Thomas, Jr. – Littlestown

TE: Casey Rother, Sr. – Tamaqua

OL: Aaron Bolinsky, Sr. – North Schuylkill; Scott Houseman, Sr. – Yough; Ethan Mordaunt, Jr. – Jim Thorpe; Solvauhn Moreland, Sr. – Aliquippa; Luke Williams, Sr. – Forest Hills

ATH: Gerald Grube, Sr. – Notre Dame

K: Tucker Eighmy, Sr. – Notre Dame

DEFENSE

FIRST TEAM

DL Rilee Bechdel Sr. Bald Eagle 6-1 200

DL Luke Brandon Sr. Slippery Rock 6-4 240

DL Drew Nickles Sr. Palisades 6-3 225

DL Milton Mamula Sr. Episcopal Academy 6-3 220

DL Cole Senior Jr. Middletown 6-0 210

LB Tariq Jones Sr. Aliquippa 6-0 245

LB Jesse Luketa Sr. Mercyhurst Prep 6-3 235

LB Andrew Seymour Sr. Quaker Valley 6-1 222

LB Hunter Webb Sr. Loyalsock 6-2 210

DB Dylan Farronato Jr. Lewisburg 6-0 183

DB Kwantel Raines Sr. Aliquippa 6-3 200

DB Kyle Truesdale Sr. Middletown 5-11 185

DB De’Shaun Wilson Sr. Wyomissing 5-10 175

P Andrew Hudy Jr. Huntingdon 6-0 1208

SECOND TEAM

DL Cree Coccodrilli Sr. Scranton Prep 6-2 220

DL Dylan Dailey Jr. Jim Thorpe 6-0 202

DL Austin Garner Sr. Central Martnsburg 6-5 241

DL Ben Lauver Sr. Juniata 6-3 222

DL Peyton Snopek Sr. Lancaster Catholic 6-1 245

LB Ivan Balavage Sr. Scranton Prep 6-2 200

LB Jared Smith Sr. Central Martinsurg 6-0 210

LB Gavin Stout Jr. Annville-Cleona 6-1 195

LB Joey Tortorella Sr. Keystone Oaks 6-0 200

DB Davis Kline Sr. Bedford 6-0 195

DB Tyreer Mills Sr. Middletown 5-11 175

DB M.J. Devonshire Jr. Aliquippa 5-11 175

DB Jonathan Price Sr. Huntingdon 5-8 150

P Colby Riga Sr. Trinity (3) 5-11 195

HONORABLE MENTION

DL: Mike Allain, Sr. – Mercyhurst Prep; Rashard Allen, Sr. – Beaver; Dajour Fisher, Sr. – Aliquippa; Kyle Fitzroy, Sr. – Apollo-Ridge; Derien Yeager, Danville;

LB: Eric Elgin, Sr. – Forest Hills; David Freeman, Sr. – Perry Traditional; Blake Jacoby, Sr. – Middletown; Denver Light, Jr. – Tyrone

DB: Gage McClenahan, Sr. – Bald Eagle; Matt McGrath, Sr. – Palisades; Trent McGuire, Sr. – Susquenita; Austin Romanchak, Jr. – Freeport;

P: Owen Pendergast, Sr. – Wyomissing

CLASS 4A

Offense Player of the Year: Joe Mischler, Sr.  – Cathedral Prep

Defense Player of the Year: Devin Danielson, Sr. – Thomas Jefferson

Lineman of the Year: Fredrick Scruggs, Sr.  – Cathedral Prep

Coach of the Year:  Mike Mischler, Cathedral Prep

OFFENSE

FIRST TEAM

QB Joe Mischler Sr. Cathedral Prep 6-0 190

RB Rahsul Faison Sr. Pottsgrove 6-0 195

RB Cooper Lutz Sr. Berks Catholic 6-0 194

RB Onasis Neely Sr. East Pennsboro 5-11 195

WR Nazir Burnett Jr.  Bishop McDevitt (3) 6-1 175

WR Tyler Oedekuven Sr. Cathedral Prep 6-2 165

WR Yusuf Terry Jr. Imhotep Charter 6-4 175

TE Noah Plack Sr. South Fayette 6-2 210

OL Arick Lochette Sr. Imhotep Charter 5-11 250

OL Elias Marte Jr. Bethlehem Catholic 6-4 300

OL Ben Phillis Sr. Trinity (7) 6-5 285

OL Fredrick Scruggs Sr. Cathedral Prep 6-4 273

OL Blake Zubovic Sr. Belle Vernon 6-4 310

ATH Mahmud Dioubate Sr. John Bartram 6-3 190

K Petyton Denlinger Sr. Lampeter-Strasburg 6-0 160

SECOND TEAM

QB Logan Leiby Sr. Selinsgrove 6-1 194

RB John Eakin Sr. Bradford 6-2 234

RB Zack Jayne Sr. Athens 6-1 205

RB Joey Koroly Sr. Trinity (7) 6-0 185

WR Micah Heichel Sr. Clearfield 6-0 184

WR Kyle Hopson Sr. DuBois 6-0 175

WR Jarrett Inch Sr. Selinsgrove 6-2 190

TE Ian Renninger Sr. Pottsville 6-6 250

OL Matt Carr Sr. Cathedral Prep 6-3 285

OL Carter Christopher Jr. Bishop McDevitt (3) 6-1 265

OL Brian Durkin Jr. Valley View 6-4 250

OL Matt Hughes Sr. Berks Catholic 6-2 210

OL Chris Smith Sr. Cathedral Prep 6-2 235

ATH Austin Barber Sr. Greater Johnstown 6-0 205

K Ken Marshman Sr. Berwick 5-11 150

HONORABLE MENTION

QB: Chase Diehl, Jr. – Bishop McDevitt (3)

RB: Ryan Adam, Sr. –  Big Spring; Justin Vigna, Sr. – Thomas Jefferson

WR: Kyrin Jackson, Sr. – Bonner-Prendie; Christian Trader, Sr. – Northern Lebanon

TE: Ian Edenfield, Sr. – Laurel Highlands

OL: Aaron Bensinger, Sr. – Blue Mountain; Nick Cerimele, Sr. – Allentown CC; Ray Eldridge, Sr. – South Fayette; Nick Hyde, Jr. – Somerset; Nico Myers, Jr. – Berks Catholic

ATH: Dylan Deitrich, Sr. – Bellefonte

K: Anthony Lupo, Sr. – Cathedral Prep

DEFENSE

FIRST TEAM

DL Kyle Cwalinski Sr. Valley View 6-3 245

DL Devin Danielson Sr. Thomas Jefferson 6-4 295

DL Luke Painton Jr. Berks Catholic 6-7 220

DL Noah Palmer Sr. Thomas Jefferson 6-4 225

DL Omar Speights Jr. Imhotep Charter 6-2 230

LB Matt Bauer Sr. Cathedral Prep 6-3 215

LB Brandon George Jr. Berks Catholic 6-4 235

LB Gabe Tillford Sr. Shikellamy 5-11 195

LB Dominic Williams Sr. Jersey Shore 5-11 190

DB Marcus Hooker Sr. New Castle 6-2 202

DB Billy Lucas Jr. Cathedral Prep 6-0 188

DB Terry Roberts Sr. Cathedral Prep 5-11 165

DB Tykee Smith Jr. Imhotep Charter 5-11 190

P Seth Harrington Sr. Warren 5-10 165

SECOND TEAM

DL Will Burns Sr. Cathedral Prep 6-3 255

DL Colin Hurlbrink Sr. Haverford School 6-3 250

DL Shamar Jones Sr. Greater Johnstown 6-1 275

DL Damian Rosa Sr. Lampeter-Strasburg 6-1 255

DL Jake Walker Sr. South Fayette 5-10 220

LB Desmond Austin Sr. Pottsgrove 6-4 205

LB J.C. Gaughan Sr. North Pocono 6-0 190

LB Zion Parris Sr. Milton Hershey 6-1 230

LB Sam Pittsman Sr. Valley View 6-0 210

DB Aaron Gethers Sr. Bishop McDevitt (3) 5-11 185

DB Taseer Jones Sr. Cardinal O’Hara 5-8 155

DB Evan Klinger Sr. Berwick 5-10 170

DB Kavon Morman Sr. Montour 6-2 185

P Koby Peacock Jr. Jersey Shore 5-10 185

HONORABLE MENTION

DL: Gerald Brown, Sr. – West Mifflin; Tony Dressler, Sr. – Selinsgrove; Tanner Grassi, Sr. – Knoch; Brandon Gill, Sr. – Bethlehem Catholic; Caleb Rockey, Sr. – Bellefonte

LB: Ryan Funa, Sr – Somerset;  Kevin Littles, Sr. – Susquehanna Twp; Hunter Orlando, Sr. – Cathedral Prep; Clayton Sheesley, Sr. – Selinsgrove

DB: Dorian Jackson, Sr. – University Prep; Logan Pfrogner, Sr. – Belle Vernon; Darius Tyree, Sr. – Ringgold; Alstan Wolfe, Sr. – Saucon Valley;

P: Hunter Miller, Sr. – Northwestern Lehigh

CLASS 5A

Offense Player of the Year: Nasir Peoples, Sr.  – Archbishop Wood

Defense Player of the Year: Micah Parsons Sr. – Harrisburg

Lineman of the Year: Chris Bleich, Sr.  – Wyoming Valley West

Coach of the Year: Don Holl, Gateway

OFFENSE

FIRST TEAM

QB Brady Walker Sr. Gateway 6-1 170

RB Christian Cole Jr. Oil City 6-1 175

RB Isaiah Manning Sr. Meadville 6-0 205

RB Nasir Peoples Sr. Archbishop Wood 6-1 190

WR Jose Barbon Sr. Conestoga Valley 6-0 180

WR Dez Boykin Sr. Whitehall 5-11 175

WR Courtney Jackson Jr. Gateway 5-11 160

TE Kyle Pitts Sr. Archbishop Wood 6-5 235

OL Joe Basiura Sr. Malvern Prep 6-3 295

OL Connor Bishop Jr. Archbishop Wood 6-3 260

OL Chris Bleich Sr. Wyoming Valley West 6-6 305

OL Ben Fromm Sr. Cocalico 6-0 215

OL Will Mayr Sr. Penn-Trafford 6-2 250

ATH Shaquon Anderson-Butts Sr. Harrisburg 6-1 202

K Vlad Hilling Sr. Hollidaysburg 5-11 201

SECOND TEAM

QB Yahmir Wilkerson Sr. Harrisburg 6-0 200

RB Melvin Blanks Sr. North Hills 5-11 185

RB Khalid Dorsey Sr. William Penn (3) 6-0 195

RB Issac Ruous Sr. Governor Mifflin 6-1 210

WR Dash Dulgerian Sr. Marple-Newtown 6-0 195

WR Brandon Johnson Sr. Franklin 6-3 180

WR Logan Lutz Jr. Grove City 6-0 180

TE Mateo Vandamia Sr. West Allegheny 6-2 205

OL Jesse Cohen Sr. Fox Chapel 6-5 245

OL Tyler Dougherty Jr. Manheim Central 5-11 275

OL Ben Gates Sr. Manheim Central 5-10 240

OL Nick Kotok Sr. Moon 6-4 285

OL Tommy Walsh Sr. Archbishop Wood 6-4 265

ATH Joe Zubillaga Sr. Unionville 6-1 210

K Alex Milios Sr. Southern Lehigh 6-1 185

HONORABLE MENTION

QB: Cameron Roth, Sr. – Garden Spot

RB: John Gay, Sr. – Penn-Trafford; Sterlen Moore, Sr. – Upper Moreland,

WR: Kyle Long, Sr. – Springfield-Delco; Jack Sauserman, Sr. – Hollidaysburg

TE: Jacob Shedd, Sr. – Franklin Regional

OL: Jack Burton, Sr. – Upper St. Clair; Jake Hornibrook, Jr. – Malvern Prep; Dylan Niedrowski, Sr. – Exeter; Xander Utecht, Sr. – Great Valley; Tomi Woodson, Jr. – Gateway

ATH: Amir Gillis, Sr. – Simon Gratz

K: David Shank, Sr. – Elizabethtown

DEFENSE

FIRST TEAM

DL Joe Crocenzi Sr. Red Land 6-1 225

DL Logan Hawkins Sr. Penn-Trafford 6-2 270

DL Tim Moulton Sr. Archbishop Ryan 6-4 250

DL Micah Parsons Sr. Harrisburg 6-3 240

DL Daniel Worth Jr. Waynesboro 6-1 235

LB Joe Kosick Sr. Grove City 5-11 185

LB Bryce Lauer Sr. Franklin Regional 6-2 240

LB Keith Maguire. Malvern Prep 6-2 215

LB Matt Palmer Sr. Archbishop Wood 6-1 200

DB Layton Jordan Sr. McKeesport 6-3 205

DB Ronald Kent Sr. Harrisburg 5-10 160

DB Jake Novak Sr. Manheim Central 5-11 170

DB Rob Rideout Sr. William Penn (3) 5-11 175

P Joe Saulino Sr. WC Henderson 6-2 170

SECOND TEAM

DL Will Bowen Jr. Lower Dauphin 6-6 230

DL Trent Holler Jr. Latrobe 6-3 280

DL Nazeir Morrell Sr. Harrisburg 6-0 280

DL Justin Shields Sr. Springfield-Delco 5-11 220

DL Kyle Tobin Sr. Marple-Newtown 6-3 240

LB Zach Davies Sr. Wyoming Valley West 5-11 195

LB Anthony Dellovade Sr. West Allegheny 6-2 215

LB Mason Frampton Sr. Waynesboro 5-9 190

LB Dionte Payne Sr. Harrisburg 6-0 225

DB TyGee Leach Jr. Malvern Prep 6-0 175

DB Dahmir Ruffin Sr. Archbishop Carroll 5-10 165

DB Nasir Singleton Sr. General McLane 6-2 175

DB Bobby Whalen Jr. Cedar Cliff 6-1 170

P Connor Patania Jr. Phoenixville 5-10 170

HONORABLE MENTION

DL: J.T. Aloisio, Sr. – WC Rustin; Tyrell Barlow, Sr. – Woodland Hills; Colin Erb, Sr. – Manheim Central; Brent Mangold, Sr. – West Allegheny; Mike Sisselberger, Sr. – Southern Lehigh

LB: Gus Dellinger, Sr. – Hollidaysburg; Cam Laffoon, Sr. – Penn-Trafford; Niles Tanis, Sr. – Governor Mifflin; Andre White, Jr. – Harrisburg

DB: Carlinos Acie, Sr. – McKeesport; Rodney Dennard, Sr. – Woodland Hills; Jeremiah Josephs, Jr. – Gateway; Cole Kitchen, Sr. – Upper Moreland;

P: Zack Maldacker, Sr. – Wallenpaupack

CLASS 6A

Offense Player of the Year: Phil Jurkovec, Sr.  – Pine-Richland

Defense Player of the Year: Nick Tarburton, Sr. – Pennridge

Lineman of the Year: Ryan Bryce, Sr.  – St. Joe’s Prep

Coach of the Year: Eric Kasperowicz, Pine-Richland

OFFENSE

FIRST TEAM

QB Phil Jurkovec Sr. Pine-Richland 6-5 215

RB Ryan Obiso Sr. Delaware Valley 5-9 176

RB Iggy Reynoso Sr. Wilson (3) 5-11 215

RB Aaron Young Jr. Coatesville 5-11 190

WR Aidan Cain Sr. Mount Lebanon 6-0 170

WR Jahan Dotson Sr. Nazareth 6-0 170

WR Jakob Herres Sr. Easton 6-5 200

TE Braden Brose Sr. Hempfield (7) 6-4 235

OL Kurt Danneker Sr. Williamsport 6-4 325

OL Derek Devine Sr. North Allegheny 6-6 280

OL Mike Katic Jr. Pine-Richland 6-3 280

OL Tom Mahoney Sr. Garnet Valley 6-1 235

OL P.J. Szymanski Sr. Central Bucks East 6-4 275

ATH Jordan Crawford Sr. Pine-Richland 5-8 175

K Ethan Van Buskirk Sr. Central Dauphin 6-0 190

SECOND TEAM

QB Luke Emge Sr. Manheim Township 6-1 205

RB Nyzair Smith Jr. Dallastown 5-10 175

RB Jagannon Williams Jr. Erie 5-7 160

RB Jahad Worth Sr. Parkland 6-0 225

WR Brandon Clark Sr. State College 6-4 195

WR Dapree Bryant Sr. Coatesville 5-8 175

WR Nate Davison Sr. McDowell 6-2 190

TE Ethen Stryker Sr. Williamsport 6-5 230

OL Jake Fetterolf Sr. Cumberland Valley 6-3 275

OL Jake Kradel Sr. Butler 6-4 285

OL Robert Nachtman Sr. State College 6-4 300

OL Carter Regitz Sr. Downingtown East 6-2 255

OL Matt Rosso Sr. Pennsbury 6-6 270

ATH Justis Henley Sr. North Penn (1) 5-11 164

K Vittorio Orsini Sr. Pine-Richland 5-10 175

HONORABLE MENTION

QB: Ricky Ortega, So. – Coatesville

RB: Xavier Pulliam, Sr. – McDowell; Tanner Volpatti, Sr. – Bethel Park

WR: Qaadir Dixon, Sr. – Martin Luther King; Tyler Wagner, Sr. – Altoona

TE: Liam Trainor, Sr. – LaSalle College

OL: Mike Dorundo, Sr. – Pine-Richland; Colby Sorsdal, Sr. – Mount Lebanon; Wyatt Schannauer, Sr. – Wilson (3), Kobe Thomas, Sr. – Parkland; Jacob Yoder, Sr. – Mifflin County

ATH: Cohen Russell, Sr. – State College

K: Kelly McNamara, Sr. – North Penn (1)

DEFENSE

FIRST TEAM

DL Ryan Brice Sr. St. Joe’s Prep 6-4 285

DL James Gmiter Sr. Bethel Park 6-4 310

DL David Green Sr. Pittsburgh CC 6-2 265

DL Andrew Kristofic Jr. Pine-Richland 6-6 260

DL Garrett Zobel Sr. LaSalle College 6-4 280

LB Oleh Manzyk Jr. Neshaminy 6-2 205

LB Phil O’Connor Sr. St. Joe’s Prep 6-0 210

LB Adrian Otero Sr. Hazleton Area 6-2 225

LB Nick Tarburton Sr. Pennridge 6-4 243

DB Jerry Kapp Sr. Boyertown 6-3 190

DB Charlie Katshir Sr. Cumberland Valley 6-3 200

DB Dylan Kelly Sr. Delaware Valley 5-10 160

DB Avery Young Sr. Coatesville 6-1 195

P Dan Karrash Sr. LaSalle College 6-3 180

SECOND TEAM

DL Jackson Heasley Sr. State College 6-2 240

DL Jerome Henderson Jr. Erie 6-6 230

DL Gaige Hill Jr. Altoona 6-4 285

DL Xavier Huff Sr. Parkland 6-2 216

DL Connor Munnelly Sr. Downingtown East 6-2 260

LB Christian Arrington Sr. Cumberland Valley 6-2 215

LB Darrell Mason Sr. Penn Hills 6-1 210

LB Tyler Minnifield Jr. Allderdice 6-2 225

LB Tyler King Jr. Pine-Richland 6-2 225

DB Raheim Bowens Sr. Penn Wood 5-9 155

DB Thomas Burns Sr. Pine-Richland 5-10 155

DB Jordan Mosley Sr. Haverford High 6-1 210

DB Jayvon Trhift Jr. Norwin 5-11 189

P Davis Wagner Sr. Mifflin County 5-8 185

HONORABLE MENTION

DL: Brian Dallas, Jr. – Pittsburgh CC; Lou DiFrancisco, Sr. – Neshaminy; Keyshawn Gowdy, Sr. – Erie; Brendan Heaney, Sr. – Delaware Valley; Jake Puffenbarger, Sr. – Manheim Twp.

LB: Greg Bensley, Sr. – Pocono Mountain West; Adam Burkhart, Sr. – Central Dauphin; Liam Slattery, Sr.  – Pittsburgh CC; Gavin Vargesko, Sr. – Bethel Park

DB: Rheyse Green, Sr. – Scranton; Daequan Hardy, Jr. – Penn Hills; Keith Parrish, Sr. – Bensalem; Javeer Peterson, Jr. – Harry S. Truman;

P: Brandon Caffrey, Sr. – Northampton