https://secureservercdn.net/45.40.148.147/p4y.b63.myftpupload.com/wp-content/uploads/2019/06/Track-and-Field-2019-Team-1050x788.jpg

Bobcats, Lady Cats Conclude 2019 Season With Team Picnic (05/02/19)

(Photo submitted) 2019 Clarion Area Bobcats and Lady Cats Track and Field Team

By Coach Rosary Pennington)

The Clarion Area Track and Field team ended the season with the annual celebratory picnic. We had a great turnout of athletes and families there to recognize the teams accomplishments for 2019.

The Coaches highlighted the season team record and individual event accomplishments. We also awarded lettermen pins, KSAC All-Conference Certificates, and team awards for Track and Field MVP’s, Leadership, outstanding Underclassmen, Most Improved and Dedication. the Coaches presented the seniors with a photo tumbler mug as a small token of appreciation, and in turn the captains presented the coaches with a lovely Thank You card, signed by the team and Coaching Shirts.

We will miss all of our seniors and wish them the best of luck.

(Thanks to Coach Pennington for this article and summary. Fine Season Bobcats and Lady Cats!!!!)

Season Summary:

Team Awards

Track MVP/Leadership – Phylicia Hockman

Track MVP/Leadership – Nicholas Schill

Track MVP/Leadership – Noah Schill

Field MVP – Laken Lewis

Field MVP – Gavin Brinkley

Outstanding Underclassman – Evelyn Lerch

Outstanding Underclassman – Nathan Kaltenbach

Coaches Award “Most Improved” – Clayton McElravy

Bob Bowersox “Sox” Dedication Award – Daniel Ketner

2019 Clarion Girls Track and Field Dual Meet Results

3-25-19            Brookville                  87                    Clarion           60

3-27-19            Cranberry                  88                    Clarion           55

4-3-19              Keystone                   78                    Clarion             51

4-9-19              C-L                               109                  Clarion             41

4-11-19            Redbank Valley          103                  Clarion            47

4-16-19            Clarion                          72                    Union                71

4-24-19            Clarion                        78                    Moniteau            72

4-30-19            Karns City                   95                    Clarion               55

5-2-19              North Clarion              79                    Clarion               71

5-7-19              AC Valley                   81                    Clarion                  57       
KSAC Record               2-7

Overall Record            2-8

2019 Clarion Boys Track and Field Dual Meet Results

03-25-19          Brookville                   104                  Clarion                 46

3-27-19            Clarion                          76                    Cranberry          64

4-3-19              Clarion                           72                    Keystone            70

4-9-19              Clarion                           78                    C-L                       71

4-11-19            Redbank Valley          85                    Clarion                  65

4-16-19            Clarion                      100.5               Union                39.5

4-24-19            Moniteau                     92                    Clarion                    58

4-30-19            Karns City                   98                    Clarion                     52

5-2-19              Clarion                         98                    North Clarion           52

5-7-19              Clarion                          83                    AC Valley                   63


KSAC Record                6-3

Overall Record            6-4

2019 Clarion Track and Field Roster

Seniors: Gabriella Fleming,* Phylicia Hockman,* Gavin Brinkley,* Clay McElravy,* Dan Ketner,* Nick Schill,* Noah Schill,* Jacob Smith*

Juniors: Laken Lewis,* Nathaniel Lerch*

Sophomores: Donny Cunningham;* Daniel Griebel, Cody Hofius,* Nate Kaltenbach,* Josh Mitchell,* Beau Verdill,* Gavin Weaver

Freshman: Grace Adams, Rebekah Ketner,* Evelyn Lerch,* Paola Lopez, Isabella Scott,* Lauren Winters, Gavin Hoover, Keagan Phillips

*Letter Winners

Coaches: Rosary Pennington –Head Coach –Sprints/Hurdles/High Jump; Keith Martz–Assistant Coach – Throws; BJ Roth –Assistant Coach – Distance/Jumps

KSAC All-Conference Selections

1st Team

Phylicia Hockman – 800m; Evelyn Lerch – 100m, 400m; Laken Lewis – High Jump, Long Jump, Triple Jump, Pole Vault; Nick Schill – 1600m; Noah Schill- 800m; Nathaniel Lerch – 3200m, 3200 Relay – Don Cunningham, Dan Ketner, Nick Schill, Noah Schill

2nd Team

Evelyn Lerch – 200m; Isabella Scott – 3200m; Gavin Brinkley – long jump; 1600 Relay – Don Cunningham, Josh Mitchell, Nick Schill, Noah Schill

Girls Field MVP

Laken Lewis

School Records

Laken Lewis – Pole Vault 12’0

2019 District Qualifiers

                                      Event                  District                         Season

                                                                   Standard                      Best

Evelyn Lerch               100m                   13.44                             13.04

                                      200m                   28.24                             27.85

                                      400m                   64.0                               61.97

1600m                 6:00                              5:59.5

Laken Lewis                Long Jump        15-6                              16-6.5

                                      Triple Jump       31-6                              34-5.5

                                      High Jump         4-10                              5-3

                                      Pole Vault          8-6                                 11-6

  4X800 Relay      9:20                              8:39.7

Nick Schill, Noah Schill, Don Cunningham, Dan Ketner

4X400 Relay      3:48                              3:44.5

Nick Schill, Noah Schill, Don Cunningham, DanKetner

Nick Schill          1600m                 4:55                  4:45.2                                                         800m                   2:10                2:09.24

Nick Schill, Noah Schill, Don Cunningham, Dan Ketner

3200m                 10:55 10:48.14 

Noah Schill                  800m                   2:10      2:05.38

                                      1600m                 4:55                              4:50.4

Donny Cunningham 800m           2:10                              2:08.20

Nathaniel Lerch          3200m                 10:55                  10:18.86

Gavin Brinkley            Triple Jump       39-0                              42-3

                                      High Jump         5-10                              6-0

Long Jump        19-6                              20-7.25

Clay McElravy            Shot                     42-0                              42-4

                                      Discus                 120-0                            122-4

District Meet Results

Phylicia Hockman       800m                   2:22.76      2nd

Rebekah Ketner           Shot                     33-.25        4th

Evelyn Lerch                200m                   27.28         5th

Laken Lewis                 Pole Vault           11’6           1st

High Jump          5’0             2nd

Long Jump          16’5.75      3rd

Triple Jump        34’1           1st

Nick Schill                   1600m                 4:39.65      3rd

Noah Schill                  800m                   2:01.49      3rd    

Natahniel Lerch           3200m                 10:22.21    3rd

Clay McElravy             Disc                     119-1         5th \

4X800 Relay      8:29.21      3rd

Don Cunningham, Dan Ketner, Nick Schill, Noah Schill        

4X400 Relay      3:41.52      6th              

Don Cunningham, Josh Mitchell, Nick Schill, Noah Schill

Girls -3rd Place Overall at District Meet – 58 Team Points

Boys – 9th Place Overall at District Meet – 30 Points

State Meet Results

Laken Lewis                 Pole Vault           12’0           3rd  Tie

                                      High Jump          5’4             5th

Triple Jump        35’4           14th

Phylicia Hockman       800m                   2:25.41      12th

Evelyn Lerch                400m                   1:00.21      13th

Noah Schill                  800m                   2:04.24      18th