https://secureservercdn.net/45.40.148.147/p4y.b63.myftpupload.com/wp-content/uploads/2014/02/02-15-14-D-9-JH2-1050x787.jpg

Bobcats Capture Second Place In District Nine AA Junior High Wrestling Championships (02/16/14)

(By Coach Lee Weber)

The Junior High Wrestling Bobcats improved one position from last year, by placing 2nd in the District Nine AA Team Competition at Brockway, on Saturday, February 15th.  Even though we did not have a District Champion, out of our 14 wrestlers, 12 of them placed in the top four. It was a strong team effort by all of our wrestlers. The team also ended the dual meet season by going 9-1.

(Photo Submitted) Clarion Junior High Wrestlers D-9 AA 2nd Place

(Photo Submitted)
Clarion Junior High Wrestlers D-9 AA 2nd Place

Earning 2nd place finishes were Frankie Weber (almost pulling off a major upset by losing a close 3-2 score), Sterling Conner (lost by fall to the #1 seed), Dakota Stormer (was beating the #1 seed for most of the match, before losing by injury forfeit, after being caught in a head lock), and Tyler Finefrock (lost by fall to a more experience wrestler).

Coming all the way back to take 3rd place were Colton Rapp (Controlled his opponent and won by fall), Josh Kriebel (Won 8-4 after beating an opponent he lost to twice this year), and Kevin Bradley (He showed he wanted to win his last Junior High match by pulling out a tough overtime match).

Login Dehner, Riley Slagle, Ryley McMaster, Greg Duncan, and Karlin Hiles all had tough, close losses in their final bout to place 4th. Clayton Adams and Seth Nellis, both wrestling at the Junior High level for the first time, wrestled with a lot of heart and determination.

Here is how we placed in each weight class:

75 – Login Dehner 4th place
80 – Riley Slagle 4th place
100 – Frankie Weber 2nd place
105 – Ryley McMaster 4th place
110 – Greg Duncan 4th place
115 – Sterling Conner 2nd place
122 – Clayton Adams – participation
130 – Colton Rapp 3rd place
138 – Josh Kriebel 3rd place
145 – Dakota Stormer 2nd place
155 – Kevin Bradley 3rd place
165 – Seth Nellis – paticipation
185 – Karlin Hiles 4th place
250 – Tyler Finefrock 2nd place

Team Place (out of 15 teams)
1st – Brookville 224
2nd – Clarion 185
3rd – Redbank Valley 118
4th – Ridgway 101
5th – Coudersport 92

Coach of the Year
Coach Black of Brookville

Outstanding Wrestler
Aiden Hulings of Kane

(Thanks to Coach Weber for this article.)