Ben Smith Offensive Lineman Of The Year, Austin Newcomb Co-MVP, Number Of Bobcats Named D9 League 2019 Large School All-Stars (11/06/19)

The District Nine League has announced their 2019 Football All-Stars and the Clarion Area Bobcats are well represented on the Large School Division Team.

Two Bobcats received top honors. Ben Smith was named Offensive Lineman of the Year and Austin Newcomb was tabbed Co-MVP, along with Jake Alcorn of Kane.

Smith was named as an Offensive Lineman and Newcomb was named at Running Back/Slot.

Mitch Knepp who was named on both sides of the ball as an Offensive Lineman and as a Defensive Lineman/End. Cal German was named at Quarterback and Ethan Burford was named at Wide Receiver/Slot.

The other top award winners for the Large School Division were: Ridgway’s Gabe Watts – Defensive Lineman of the Year; Brookville’s Nathan Taylor – Defensive MVP; and Ridgway’s Mark Heindl – Coach of the Year.

Top award winners for the Small School South Division include: Keystone’s Kirk Wolbert – Offensive Lineman of the Year; Redbank Valley’s Ethan Hetrick – Defensive Lineman of the Year; Keystone’s Isaak Jones – Offensive MVP; Union/A-C Valley’s Colton Hoffman – Defensive MVP; and Keystone’s Ryan Smith – Coach of the Year.

Top Award winners for the Small School South Division include: Smethport’s Kameron Rounsville – Smethport; and from Coudersport: Cale Ayers – Offensive Lineman of the Year; Co-Offensive MVPs – Travis Gleason and Hayden Keck; Kolby VanWhy – Defensive MVP; and Tom Storey – Coach of the Year.

(CONGRATULATIONS TO BEN, AUSTIN, MITCH, ETHAN, CAL AND CUTTER, AND ALL OF THIS YEAR’S ALL-STARS!!!!)

COMPLETE LISTING OF ALL-STARS:

2019 DISTRICT NINE LEAGUE LARGE SCHOOL DIVISION FOOTBALL ALL- STARS

Offensive Lineman of the Year:  Ben Smith – Clarion Area

Defensive Linemen of the Year:  Gabe Watts – Ridgway

Offensive Co-MVP:  Austin Newcomb – Clarion Area

Offensive Co-MVP:  Jake Alcorn – Kane

Defensive MVP:  Nathan Taylor – Brookville

Coach of the Year:  Mark Heindl – Ridgway

Large School Division Champions:  Ridgway

Offensive Interior: Ben Smith – Clarion Area, Mitch Knepp – Clarion Area, Greg Simon – Ridgway, Jake Walter, St. Marys, Elliot Park – Brookville, Riley Davis – Karns City, Cameron Faust – Brockway, Donnie Thomas – Moniteau, Reese Novosel – Kane

Wide Receiver/Slot Back: Ethan Burford – Clarion Area, Ian Thrush – Brookville, Bryce Walker – St. Marys, Matt Dush – Ridgway, Robert Keth – Brookville Austin Green – Ridgway

Running Back/Slot: BackAustin Newcomb – Clarion Area, Gabe Watts – Ridgway, Jake Alcorn – Kane, Jon Wood – Brockway, Jack Wickett – Ridgway

Tight End: Nathan Waltman – Karns City, Kevin Scharba – Kane

Quarterback: Calvin German – Clarion Area, Paul Gresco – Ridgway, Jack Krug – Brookville

Return Specialist: Max London – Punxsutawney, Kaden Scherer – Karns City, Jake Alcorn – Kane

Punter: Caleb Nuzzo – Bradford, Nathan Taylor – Brookville, David – Stamm – Moniteau

Place Kicker: Aaron Hottel – Kane, Paul Gresco – Ridgway, Ethan McDeavitt – Moniteau, Owen Collwell – Karns City

Linebackers: Cutter Boggess – Clarion Area, Nick Martino – Moniteau, Teddy Race – Kane, Robert Briggs – Ridgway, Nathan Waltman – Karns City, Nathan Taylor – Brookville, Connor Bressler – St. Marys, Anthony Kamenski – Karns City, Derek Sunafrank – Bradford

Defensive Line/Ends: Mitch Knepp – Clarion Area, Riley Davis – Karns City, Elliot Park – Brookville, Gabe Watts – Ridgway, Simon Sheeley – St. Marys, Kevin Scarba – Kane, Derek Ishman – Punxsutawney

Safety: Austin Newcomb – Clarion Area,, Jake Wickett – Ridgway, James Davis – St. Marys, Ben Glasl – Brockway, Bobby Rumcik – Kane

Cornerback: Kyle MacBeth – Brookville, Kaden Scherer – Karns City, Terry Williams – St. Marys, Josh Sorg – Ridgway, Connor Ford – Brockway

Honorable Mention: Tyler Watts – Ridgway, Christian Coudriet – St. Marys – Quarterback, Luke Garing – Karns City – Linebacker

2019 DISTRICT NINE LEAGUE SMALL SCHOOL SOUTH DIVISION FOOTBALL ALL- STARS

Offensive Lineman of the Year:  Kirk Wolbert – Keystone

Defensive Lineman of the Year:  Ethan Hetrick – Redbank Valley

Offensive MVP:  Isaak Jones – Keystone

Defensive MVP:  Colton Hoffman – Union/A-CV

Coach of the Year:  Ryan Smith – Keystone

Small School South Division Champions (three-way tie):  Keystone, Redbank Valley and Union/A-C Valley

Offensive Interior Line: Trent Bowersox – Redbank Valley, Jared Emmert – Elk County Catholic, Kirk Wolbert – Keystone, Layton Stewart – Union/A-C Valley, Brady Rapp – Keystone

Wide Receiver/Slot Back: Tanner Merwin – Union/A-C Valley, Ethan Hetrick – Redbank Valley, John Wittman, Jr. – Elk County Catholic

Quarterback: Luke Bowser – Union/A-C Valley, Isaak Jones – Keystone

Tight End: Leo Gregory – Elk County Catholic

Running back/Slot Back: Sam Kaul – Elk County Catholic, Nick Weaver – Keystone

Return Specialist: Caden Rainey – Union/A-C Valley

Punter: Jake Mullins – Curwensville

Place Kicker: Nick Cosper – Keystone

Linebackers: Colton Hoffman – Union/A-C Valley, Chase Bish – Redbank Valley, Duane Brady – Curwensville, Eli Penny – Union/A-C Valley, Sam Kaul – Elk County Catholic, Kirk Wolbert – Keystone

Defensive Line/ Ends: Ethan Hetrick – Redbank Valley, Layton Stewart – Union/A-C Valley, Nick Holbert – Curwensville, Joe Mansfield – Redbank Valley, Brady Rapp – Keystone

Safety: Tanner Merwin – Union/A-C Valley, Kylar Culbertson – Union/A-C Valley, Zander McHenry – Keystone

Cornerback: Alex Rapp – Keystone, Tony Thompson – Union/A-C Valley

Honorable Mention: Taylor Altman – Keystone – RB/Safety, Sam Hetrick – Redbank Valley – Wide Receiver/Cornerback, Anthony Gerg – Elk County Catholic – Offensive Line

2019 DISTRICT NINE LEAGUE SMALL SCHOOL NORTH DIVISION FOOTBALL ALL- STARS

Offensive Lineman of the Year:  Cale Ayers – Coudersport

Defensive Linemen of the Year:  Kameron Rounsville – Smethport

Co-Offensive MVP:  Travis Gleason:  Coudersport

Co-Offensive MVP:  Hayden Keck: Coudersport

Defensive MVP:  Kolby VanWhy – Coudersport

Coach of the Year: Tom Storey – Coudersport

Small School North Division Champions: Coudersport

Offensive Interior Line: Cale Ayers – Coudersport, Nick Billie – Sheffield, Travis Cooney – Smethport, Brandon Gos – Coudersport, Logan Rogers – Coudersport

Wide Receiver/Slot Back: Cameron Magee – Otto-Eldred, Caden Smead – Sheffield, Ethan Smith – Otto-Eldred

Running Back/Slot Back: Travis Gleason – Coudersport, Braedon Johnson – Smethport

Tight End: Richie McDowell – Smethport

Quarterback: Hayden Keck – Coudersport

Return Specialist: Bryent Johnson – Smethport

Punter: Howie Stuckey – Port Allegany

Place Kicker: None

Linebackers: Jihad Bennett – Sheffield, Blaine Moses – Port Allegany, TJ VanScoter – Otto-Eldred, Kolby VanWhy – Coudersport, Thomas Wilson – Coudersport

Defensive Line/Ends: Colton Gietler – Otto-Eldred, Brandt Kightlinger – Coudersport, Caleb Reider – Cameron County, Kameron Rounsville – Smethport, Adenn Stevens – Smethport

Safety: Noah Lent – Smethport, Cole Sebastian – Otto-Eldred

Cornerback: Noah Archer – Port Allegany, John Minor – Coudersport

Honorable Mentions: Joshua Rees – Port Allegany, Jacob Disshon – Sheffield, Dillon Keglovits – Coudersport