https://secureservercdn.net/45.40.148.147/p4y.b63.myftpupload.com/wp-content/uploads/2019/08/Football-2019-Punxy-Austin-Newcomb-Colton-Zacherl-1050x788.jpg

Austin Newcomb Named To First Team On 2019 Pennsylvania Football News Coaches Select 2A All-State Team (01/03/20)

(Above photo: Austin Newcomb, on left with Tyler Schmader, one of the linemen who helped pave the way to his All-State selection)

Clarion Area Bobcat Austin Newcomb has been named to the First Team on the 2019 Pennsylvania Football News – Coaches Select 2A All-State Team as a Slot/H-back.

This is Austin’s second time being named PFN All-State. He was named to the First Team, as a junior on the 2018 PFN Coaches Select 2A All-State Team, as a member of the Clarion-Limestone Lions, after setting the District Nine Single Season Rushing Record, at 2,627 yards for Clarion-Limestone. C-L co-opted in with Clarion Area and North Clarion, this season.

Austin had 119 carries for 1,276 yards (10.7 yards per carry) and 21 touchdowns, He caught 12 passes for 331 yards (27.6 yards per catch) and five touchdowns. Austin also scored 4 two-point conversions and had an interception return for a touchdown (on defense). Austin finished the season with 28 touchdowns and the 4 two-point conversions for 176 total points, while going over 100 yards rushing in seven the nine games he played in. He moved in to Ninth Place All-Time in District Nine for Career Rushing Yards, according to available data at 4,230.

Austin was named First Team at Running Back on the Tri-County Sunday/Courier Express All-Star Team, was named the Offensive Player of the Year, on the 2019 Eric Shick Agency D9Sports.com All-District Nine Team, while being named First Team at Running Back and Second Team at Defensive Back; District Nine League Large School Division Co-MVP and All-Star at Running Back/Slotback; and Clarion Area Team Offensive MVP.

Clarion Area Head Coach Larry Wiser had this to say about his fine athlete, “Austin was a great football player at Clarion this year. What makes him such an elite talent is his obvious speed, but also his work ethic. What you saw on Friday night is what he did at practice all week. He practiced and played at such a high level. The other part of Austin that I like is that he will give credit for this All-State selection to his teammates. Congratulations Austin!”

Clarion Area Offensive Coordinator and former Clarion-Limestone Head Coach Dave Eggleton, who has had the pleasure of mentoring Austin throughout his high school career had this to say, “This is great news.  I am proud of Austin being recognized as an All-State performer for the second straight year. His effort everyday in practice was a great example for our younger players. Austin goes 100% all of the time, whether it be in practice or in game. This is the type of effort it takes to get the recognition that he has received.

“I am sure he would be the first to credit his teammates as well. It takes a great team effort to accomplish what he has been able to do in his career. He will be hard player to replace and is one of the best players I have had the pleasure of coaching.”

Austin, is joined by two other area First Teamers, Outside Linebacker Cam Russell from Oil City and Offensive Guard Quentin Bloom from Clearfield. Cam was named to the 5A Team and Quentin was named to the 4A Squad.

Other District Nine and Area Players from District Ten include:

1A: Redbank Valley: Offensive Guard Trent Bowser, Second Team and Defensive End Joseph Mansfield, Second Team; Maplewood: Quarterback J. D. McFadden, Second Team and Linebacker, Defensive Athlete, Wide Receiver, Offensive Athlete Jesse McFadden, Second Team.

2A: Brookville: Cornerback Kyle MacBeth, Second Team and Punter Nathan Taylor, Second Team; Karns City: Kick Returner Kayden Scherer, Second Team; Ridgway: Middle/Inside Linebacker Robert Briggs, Second Team.

3A: St. Marys: Wide Receiver James Davis, Second Team and Offensive Guard Jake Walter, Second Team; Grove City: Wide Receiver Jacob Reddick, Second Team.

4A: DuBois: Tight End Chase Husted, Second Team; Clearfield: Cornerback Jake Lezzer, Second Team.

5A: Oil City: Tailback Noah Petro, Second Team.

(Congratulations to Austin and all the others from the area to make the 2019 Team!!!!!)

2019 Pennsylvania Football News Coaches Select All-State Teams (Players from District Nine and area players from District Ten, as well as, Players of the Year and Coaches of the Year are in Bold.)

2019 PFN Coaches Select Class 1A All-State Team
OFFENSE  
Quarterback
First Team Eric Wilson, QB, Sto-Rox 6-3, 190 Senior
 Brendan Parsons, QB, Clairton 6-3 170 Senior
Second TeamBryce Herb, QB, Williams Valley 5-10, 149 Junior
JD McFadden, QB, Maplewood,  6-0 185 Senior
Running Back
First TeamBen Jackson, RB, West Greene 6-1, 220 Senior
Anthony Stallworth, RB, Farrell 5-11, 185 Soph
Second TeamAdam Kopera, RB, Northern Cambria 5-6 155 Senior
Luke Winner, RB, South Williamsport 6-1 215 senior
Full Back
First Team Ray Melnikoff, FB, Lackawanna Trail 5-11, 215 Junior
Second Team Kolin Walker FB  West Greene 6-1 209 Senior
Slot/H-back
First TeamKeegan myrick, HB, Bishop Guilfoyle, 6-0 165 Junior
Second TeamBrady Miller, HB, Williams Valley 5-10 175 Senior
Tight End
First TeamBen Knapp, TE, Canton 6-5, 245 Junior
Second TeamJesse Engle,TE, Williams Valley 6-0, 195 Junior
Wide Receiver
First TeamBo Raho, WR, Williams Valley 5-7, 129 senior
Amahd Pack, WR, Sto-Rox 5-5 150 Senior
Second TeamKenlein Olgetree, WR, Clairton  6-1 185 Senior
Jacob Hensor, Wr, Juniata Valley,  6-0 170 Senior
Offensive Guard
First TeamAaron Gunn, OL, Union 6-3, 295 Junior
Melvin Hobson OG, Farrell 6-4 270 Senior
Second TeamJoseph Wagner, OG, Northern Cambria 6-3.5 285 Senior
Trent Bowersox, OG, Redbank Valley, 6-3 292 Senior
Offensive Tackle
First TeamMitch Miles, OT, Laurel 6-4, 300 Junior
Brady Bithell, OT, Bishop Guilfoyle, 6-5 305 Senior
Second TeamZach Crutchman, OL, Jeannette 6-2, 240 Senior
Brendan Dixon,OT, Northwest  6-1 260 Senior
Center
First TeamGary Satterwhite, C, Farrell 6-2 300 Junior
Second TeamJack Donoughe, C, Bishop Guilfoyle, 6-1 208 Senior
Long Snapper
First TeamCarson Savage LS, Northwest 6-1 215 Junior
Kicker
First TeamEvan Custer, K, Windber  6-0 165 Senior 36
Second TeamJack Wessler, K, Northwest  5-10 185 Senior
Offensive Athlete
First TeamUriah Bailie, QB-ATH, Canton 6-1, 175 Senior
Second TeamJesse McFadden, LB/WR/ATH, Maplewood, 5-10 185 Sophomore
Defensive Tackle
First TeamJacob Irvin, DT, Portage, 6-2 280 Senior
Cameron Maloney, DT, Bishop Guilfoyle 5-11 215 Junior
Second Team Mark Dunckle, Dt, Lackawanna Trail 5-10, 230 Senior
George May, DT, Northwest  5-9 225 Junior
DEFENSE
Defensive End
First TeamAndrew Yanoshak, DE, Bishop Guilfoyle 6-2 230 Junior
Brian Hilton, DE, Farrell 6-2, 175 Senior
Second TeamJoseph Mansfield, DE, Redbank Valley, 6-2 175 Sophomore
Chase Pisula, DE, Greensburg CC, 6-1 210 Senior
Outside Linebacker
First Team Ethan Gush, LB, Muncy 5-11 185 Junior
 Ryann Betres, OLB, Juniata Valley, 6-0 215 Senior
Second TeamZach Pick, OLB, Bucktail 6-0, 190 Soph
                                TIETyree Hammonds, OLB, Farrell  5-10 175 Senior
Chase Tomko, LB, West Middlesex, 5-9 205 Senior
M/Inside Linebacker
First TeamJustin Cramer LB  Jeannette 6-0 218 Senior
Zach McCloskey, MLB, Bishop Guilfoyle 5-10 180 Junior
Second TeamBailey Hadzinikolov, MLB, Muncy 6-1 210 Soph
Taidon Strickland, MLB, Farrell 6-0 205 Soph
Cornerback
First TeamJackson Pruitt, CB, Jeannette 6-2, 190 Senior
Tyler McGrath, CB, Tri-Valley 5-11 155 Senior
Second TeamLuke Mazowiecki, CB, Greensburg CC,  5-10 165 Senior
Wayne Wade III, CB, Clairton  5-10 155 Senior
Safety
First TeamBrice Butler, FS, Farrell 5-9, 170 Junior
Zaier Harrison, S, Cornell 5-11, 180 Senior
Second TeamKai Allen, S, Academy of New Church 6-3 179 Senior
 Steven Prince, S, Montgomery 6-3 180 Senior
Kick/Punt Return
First TeamRyan Wassel Ath, Northwest  5-10 180 Junior
Punter
First Team Hunter Johnson, P, Juniata Valley, 5-10 Junior
Second TeamNick May, P, Canton 6-1, 175 Senior
Defensive Athlete
First TeamChristian Good, WR/DB/ATH, Muncy 5-10 165 Senior
Second TeamJesse McFadden, LB/ATH, Maplewood, 5-10 185 Sophomore
Nico Berrios Def Ath,  Lackwanna Trail 6-3 165 Senior
Player of the Year:Anthony Stallworth, Farrell And Ben Jackson, West Greene
Coach of the Year:Anthony Amp Pegues, Farrell
2019 PFN Coaches Select Class 2A All-State Team
OFFENSE
Quarterback
First TeamAaron Tobias, QB, Penns Valley 6-2, 210 Senior
Kellan Stahl, QB, Richland 5-11 190 soph
Second TeamZack Swartz, QB, Washington, 6-3 205 Senior
                                   TIEJohnny Gilchrist III, QB, Riverside,  5-11 185 Junior
Logan Pfister, QB, Chestnut Ridge 6-2, 178 Junior
Running Back
First TeamGaige Garcia, RB, Southern Columbia 5-10 205 Senior
Jax Miller, RB, Avonworth 6-1, 183 Senior
Second TeamKobe Brish, RB, Schuylkill Haven 5-9 205 Senior
Kyrie Miller, RB, Ligonier Valley, 5-9 170 Senior
Slot/H Back 
First TeamAustin Newcomb RB, Clarion Area, 5-11 155 Senior
Tight End
First TeamLogan Snyder, TE, Penns Valley, 6-2 220 Senior
Second TeamJunior McConahy TE Wilmington Area 6-4 200 Senior
Wide Receiver
First TeamJulian Fleming, WR, Southern Columbia 6-3 210 Senior
Caleb Burke, WR, Richland 6-1 180 Senior
Razen Reyes, WR, Riverside 6-3 180 Senior
Second TeamGabe Davis, WR, Minersville Area, 6-1 170 Junior
Austin Fisher, WR, Penns Valley, 6-4 215 Senior
Jared Graeff, WR, Minersville Area, 5-10 165 Sophomore
Offensive Guard
First TeamLear Quinton, OG, Southern Columbia 6-2, 235 Senior
Weston Phanco, OG, Wilmington Area 6-1 255 Junior
Second TeamRiley Kemper, OG, Burgettstown, 6-4 275 Senior
Jack Imbt, OG, Troy 6-0, 286 Senior
Duane Knisely, OG, Chestnut Ridge, 5- 11 236 Senior
Offensive Tackle
First TeamJoey Antuono, OT, Neshannock 6-0 260 Junior
Alex Rimel, OT, Northwestern 6-2 315 Senior
Second TeamTommy Zerbe, OT, Camp Hill,  6-5 250 Senior
Josh Elm, OT, Avonworth,  6-1 274 Senior
Center
First TeamGerald Comedy, C, Washington, 6-3 285 Senior
Second TeamEvan Pellegrine, C, Bellwood-Antis,  6-0 280 Senior
Long Snapper
First TeamJuda Friend, Northwestern, 6-1 182 Senior
Kicker
First TeamSeth Phillis, K, Burgettstown, 5-10 195 Senior
Second TeamEthan Haupt, K, Southern Columbia, 5-9 180 Senior
Offensive Athlete
First TeamPreston Zachman, ATH, Southern Columbia, 6-2 210 Senior
Macklin Ayers, ATH, Upper Dauphin 6-3, 210 Senior
Second TeamPFN PICK: Lonnie Rice, ATH, Bishop McDevitt-Wyncote 6-0, 185 Senior
DEFENSE
Defensive Tackle
First TeamMichael Petrof, DT, Ligonier Valley, 6-2 275 Senior
Cole Schankweiler, DT, Southern Columbia, 6-1, 310 Senior
Second TeamConnor Rager, DT, Richland 6-2 255 Junior
Dillon Bohner, DT, Line Mountain, 6-0 240 Senior
Defensive End
First TeamChristian Jablonski, DE, Ligonier Valley 6-5, 250 Senior
Dominick Bridi, DE, Line Mountain, 6-0 215 Junior
Second TeamSpencer Perry, DE, Neshannock  6-4 210 Junior
Logan Wills, DE, Mt. Carmel Area, 6-0 205 Senior
Outside Linebacker
First TeamDarren Miller, OLB, Wilmington Area 5-10 195 Junior
Austin Fisher, OLB, Penns Valley, 6-4 215 Senior
Second TeamFrank Shartle II, LB, Camp Hill, 5-9 185 Senior
Jake Lounder, OLB, Burgettstown, 6-1 230 Senior
M/Inside Linebacker
First TeamCal Haladay, MLB, Southern Columbia, 6-1 205 Senior
Max Tillett, MLB, Southern Columbia, 6-0 200 Senior
Second TeamChase Nicomatti, MLB, South Allegheny, 6-3 220
Nick Plank, LB, Bellwood-Antis, 5-11 190 Junior
Robert Briggs, MLB, Ridgway, 5-11 195 Senior
Cornerback
First TeamJake Davis, CB, Southern Columbia, 5-10 160 Junior
Antonio Epps, DB, South Allegheny, 6-0 181 Junior
Steve Borgia, DB, Dunmore 5-8 175 Senior
Second TeamKyle Macbeth, CB, Brookville, 5-8 150 Junior
Will Spochart, CB, Berlin Borthersvalley 6-3, 175
Ethan Recker, CB, Palmerton 5-8 160 Junior
Safety
First TeamCaelan Bender, S, Wilmington Area 5-10 175 Junior
Cade Linn, S, Southern Columbia, 5-11 195 Senior
Second TeamNick Troutman, S, Mt. Carmel Area, 5-11 205 Senior
Carl Smith, S, West Catholic 5-11 165 Senior
Kick/Punt Return
First TeamCole Blubaugh, KR/PR, Berlin, 5-10 175
Second TeamKaden Scherer, KR, Karns City,  5-8 155 Junior
Punter
First TeamDanny Scott, P, Trinity (Camp Hill)  5-10, 170 Senior
Second TeamNathan Taylor, P, Brookville, 6-1 240 Junior
Defensive Athlete
First TeamJordan Nelson, ATH, Palmerton, 6-2 195 Senior
Second TeamLegend Davis, ATH, Charleroi, 5-11 190 Senior
Player of the Year: Julian Fleming, Southern Columbia
Coach of the Year: Jim Roth, Southern Columbia
2019 PFN Coaches Select Class 3A All-State Team
OFFENSE
Quarterback
First TeamDom DeLuca, QB, Wyoming Area 6-2 200 Senior
Lane Voytik, QB, Sharon, 6-1 215   Senior
Second TeamBrayden Knoblauch, QB, Tamaqua, 5-11 175  Senior
Ameer Dudley – QB – Central Valley 6-0 175 Junior
Running Back
First TeamJose Lopez, RB, Middletown 5-10 195 senior
Steve Smith RB, Mercyhurst Prep,  2021 6-1, 180 Junior
Second TeamNate Boyle, RB, Tamaqua,  5-8 180 Senior
Max Hurleman, RB, Wyomissing 5-11 185 Senior
FullBack
First TeamTrevor Porche, FB, Annville-Cleona, 5-10 190 Senior
Second TeamGabriel Hahn, FB Pen Argyl 5-11 195 Senior
Slot/Hback 
First TeamChad Parton Slot, Salisbury 5-11 170 Junior
Second TeamJustin Mitala, H-Back, Pope John Paul II 6-2 209 Senior
Tight End
First TeamAndrew Miklos, TE, Lancaster Catholic, 6-5 230 Senior
Second TeamDylan Walker, TE Pope John Paul II,  6-4 235 Senior
Wide Receiver
First TeamTy Eilam, WR, Sharon, 5-8 140 Senior
Rees Watkins, WR, Loyalsock 6-2, 185 Senior
Matt Kistler, WR, Tamaqua, 5-10 170 Senior
Second TeamCj Waldier WR, Yough  6-1 180 Junior
Jacob Reddick, WR, Grove City,  6-3 175 Senior
Seth Fischbach, WR, Burrell, 6-1 190 Senior
Offensive Guard
First TeamDylan Schley, OL, Mercyhurst Prep  6-4 285 Senior
Sammy Solomon, OL, Wyoming Area 6-4, 295 senior
Second TeamJake Walter, OG, St. Marys, 6-0 279 Senior
Jaren Bomgardner, OG, Annville-Cleona 6-2 240 Senior
Offensive Tackle
First TeamWill Carson OT, Montoursville 6-4 285 Senior
Cobe Frycklund, OT, Jim Thorpe 6’3 275 Senior
Second TeamTrey Wells, OL/DL, Lancaster Catholic  6-5 250 Senior
Andrew Stackhouse, OT, Notre Dame Green Pond, 6-3 270 Senior
Center
First TeamJesse Arnold, Bedford, 2020, 6′, 245  Senior
Second TeamTyler Taylor, Center, Pen Argyl Area H.S., Junior, 5’8″-195
Long Snapper
First Team Ian Brunner LS Wyomissing  6’2 240 Senior
Second TeamCaden Horning, Ls,, Annville-Cleona, 6′ 2”, 200 Senior
Kicker
First TeamMacrae Plummer, Kicker, Annville-Cleona, Junior, 5′ 9”, 150
Second TeamIan Plankenhorn Kicker Montoursville 2020 5’11 160 Senior
Offensive Athlete
First TeamPFN PICK: Tysheem Johnson ATH Neumann-Goretti Junior
Second TeamJaden Leiby, QB/Ath North Schuylkill, 5-11 165 Senior
DEFENSE
Defensive Tackle
First TeamSean Fitzsimmons, DT, Central Valley, 6’2 273 Soph
Elijah Mike, DT, Aliquippa, 6-1 310 Senior
Second TeamMalaki Parlante, DT, Loyalsock 6-3 260 Senior
Jake Green, NG, North Schuylkill, 6-0 280 Senior
Defensive End
First TeamCameron Wood DE, Montoursville, 6-4 240 Senior
Chase Whatton DE, Elizabeth Forward,  6-4 235 Junior
Second TeamDerek Ambrosino, DE, Wyoming Area 6-3, 215 Senior
Devin Atkinson, DE, Lancaster Catholic 6-0 220 Junior
Outside Linebacker
First TeamAiden Gair, LB, Loyalsock 6-3, 210 Senior
Zuriah Fisher, LB, Aliquippa  6-3 245 Senior
Second TeamCj Layne,  OLB,  Yough 6-1 200 Junior
Josh Hough, OLB, Beaver Falls, 6-2 240
M/Inside Linebacker
First TeamTyler Elsdon, M/ILB, North Schuylkill, 6-2, 228 Senior
Tucker Johnson, M/ILB, Scranton Prep,6-0, 205 Senior
Second TeamEvan Niedrowski, M/ILB, Wyomissing,  6-2, 238 Junior
Dan Tobias, M/ILB, Annville-Cleona, 5- 10 190 Senior
Cornerback
First TeamJevin Tranquillo, CB, Wyomissing  6-1 190 Senior
Lyan Baker, CB, Mercyhurst Prep, 6-1 175 Senior
Second TeamMyles Walker, CB, Central Valley, 5-10 160 Junior
Steven Ressler, CB, Bedford, 5-11, 170 Junior
Safety
First TeamCarter Odell, S, Scranton Prep, 5-9, 180 Senior
Gage McClenahan, S, Bald Eagle Area, 5-8 160 Senior
Second TeamJames Davis, S, St. Marys, 5-8 160 Junior
Kyle Pingarelli, S, Salisbury  6-1 175 Senior
Kick/Punt Return
First TeamConor Fehr- specialty returner, Pen Argyl  , 6-1 175 Senior
Second TeamNick Marinak: Return Specialist, Penn Cambria, 5-10  165 Junior
Punter
First TeamDaniel Mueller, PK, Lancaster Catholic 5-8 180 Senior
Second TeamColin Gorini Punter Montoursville 5-9 170 Senior
Defensive Athlete
First TeamMyles Walker – Ath / DB Central Valley, 5-10 160 Junior
Second TeamMatt Kistler, ATH, Tamaqua,  5-10 170 Senior
Player of the Year: Dom DeLuca, Wyoming Area
Coach of the Year: Randy Spencer, Wyoming Area
2019 PFN Coaches Select Class 4A All-State Team
OFFENSE
Quarterback
First TeamShane Stump, QB, Thomas Jefferson 6-1 200 Senior
Tanner Lorson, QB, Jersey Shore 5-10 180 Senior
Second TeamDeven Bollinger, QB, Northwestern Lehigh 6-5 215 Senior
Naman Alemada, QB, South Fayette 6-5 200 Junior
Running Back
First TeamLenny Kelley, RB, Dallas 5-10 175 Senior
Savion Harrison RB, York Suburban 5-9 170 Senior
Second TeamC. J. Funk, RB, Bellefonte 6-0 215 Senior
Tavion Banks, RB, Bethlehem Catholic 5-10 187 Senior
Full Back
First TeamDanny Meuser, FB, Dallas,  6-0 200 Senior
Second TeamTJ Noto, FB, Valley View, 6-0 215 Junior
Slot/Hback 
First TeamWilliam (Charles) Warren WR Gettysburg  6-0 175 Senior
Tight End
First TeamBrandon Niemenski TE, Crestwood, 6-6 220 Senior
Second TeamChase Husted, TE, DuBois Area, 6-8 210 Senior
Wide Receiver
First TeamDan Deabner, WR, Thomas Jefferson 6-0, 180 Senior
Stanton Westlin, WR, Jersey Shore 6-2, 175 Senior
Jack Oedekoven, WR, Cathedral Prep 6-4 189 Senior
Second TeamCameron Dennis, WR, Springfield (Montco)  5-9 155 Junior
Cayden Hess, WR, Jersey Shore 6-2, 186 Soph
Justin Holmes WR, Northwestern Lehigh 6-2 185 Soph
Offensive Guard
First TeamJohn Shnipes, OL, Valley View 6-4, 260 Senior
Quentin Bloom, OL, Clearfield 6-0, 290 Senior
Second TeamCole Lassinger, OG, Knoch, 6-3 285 Senior
Trevor Mauk, OG, Bellefonte,  6-2, 240 Junior
Offensive Tackle
First TeamMac Duda, OT, Thomas Jefferson 6-4 280 Senior
Adam Kase, OT, Conrad Weiser, 6-3 285 Senior
Second TeamTaleeq Robbins, OT, Imhotep Charter 6-4, 280 Junior
Devante Embrey-Banks, OT, York Suburban, 6-4 245 Senior
Center
First TeamBen Carbonetto, C, Allentown Central Catholic, 6-3 270 Senior
Second TeamQuentin Franklin, C, South Fayette, 5’9 265 Senior
Long Snapper
First TeamGavin Irons, LS, Cathedral Prep, 6-1, 217 Junior
Second TeamLuke Delgaudio LS Dallas, 6-2 175 Senior
Kicker
First TeamMatt Noll, K, Conrad Weiser, 6-0 200 Senior
Second TeamLuke Kaiser, K, Pottsgrove 6-3 220, Junior
Offensive Athlete
First TeamJanaasah Boone, ATH, Valley View (6-0, 185 senior
Second TeamKenyon Johnson, Ath, West Perry 5-11 180 Senior
DEFENSE
Defensive Tackle
First TeamLogan Danielson, DT, Thomas Jefferson 6-1, 265 senior
Taylor Bolesta, DT, Dallas 6-0 255 Senior
Second TeamMason Laubach, DT, Berwick 6-2 244 Junior
Connor Ruhl, DT, Donegal 6-3 230 Senior
Defensive End
First TeamClemente Ojinnaka, DE, Milton Hershey 6-3 225 Senior
Eric Montez, DE, Berwick 6-0 230 Senior
Second TeamMike Malone, DE, Abington Heights 6-4, 250 Senior
Keon Wylie, DE, Imhotep Charter 6-2, 185 Soph
Outside Linebacker
First TeamDevyn Clair, LB, Bishop McDevitt 6-3, 230 Senior
Michael Snowden, LB, University Prep 6-2, 190 Senior
Second TeamLucas Drum, LB, Pottsville 6-1 195 Senior
Marques Watson-Trent, DB, Blackhawk 6-0 190 Senior
M/Inside Linebacker
First TeamMichael Del Grande, LB, Lampeter-Strasburg 6-1, 215 Senior
Austin Heiser, MLB, Gettysburg, 6-3 245 Senior
Second TeamNate Werderber, ILB,Thomas Jefferson 6-0 205 Senior
                                        TieJaheim Williams, LB, Cathedral Prep 6-1 210 Junior
Richie Kimmel, LB, Archbishop Carroll 6-2 220 Senior
Cornerback
First TeamMason Barnes, DB, Pottsville 6-1 175 Senior
Brett Guthrie, CB ,Jersey Shore 6-0 170 Senior
Second TeamShawn Sheptock. DB, Berwick 6-2 210 Junior
Jake Lezzer, CB, Clearfield 6-1, 188 Junior
Anthony Shaffer, CB, Jersey Shore 6-0 170  Senior
Safety
First TeamTeagan Wilk, DB, Berwick 5-11, 185 Senior
Saint McLeod, S, Imhotep Charter 6-0, 195 Junior
Second TeamScott Fraser, S, Knoch , 6-4  195 Senior
Teague Hoover, S, Selinsgrove, 5-9 150 Soph
Kick/Punt Return
First TeamD’Shaun Seals, ATH/KR, Imhotep Charter 5-7, 155 junior
Second TeamJaelen Carson, AP, Cathedral Prep 6-0, 178 senior
Punter
First TeamOwen Anderson, P, Jersey Shore 6′-0 85 Junior
Second TeamLuke Kaiser, P, Pottsgrove 6-3 220 Junior
Defensive Athlete
First TeamDom Magliocco DB/ATH Montour 6-1 185 Senior
Second TeamJaheim Howard ATH/FS Cathedral Prep 5-10 183 Senior
Player of the Year: Shane Stump, Thomas Jefferson
Coach of the Year: Bill Cherpak, Thomas Jefferson
2019 PFN Coaches Select Class 5A All-State Team
OFFENSE
Quarterback
First TeamEvan Simon, QB, Manheim Central (6-3, 205 senior)
Joey McCracken, QB, Warwick (6-2, 185 junior)
Second TeamBrayden Long, QB, New Oxford (6-3, 200 senior)
Gabe Dunlap QB Penn Trafford HS 2020 6’0 180
Running Back
First TeamDerrick Davis, RB, Gateway (6-1, 190 junior
Kyle Cichanowsky, RB, West Chester East, 2020 5-10 180
Second TeamJaheim Morris, RB, Cedar Cliff 5-10 190 Senior
Asher Smith, RB, Southern Lehigh, 6-1 90 Senior
Full Back
First TeamNick Singleton, FB, Governor Mifflin 6-0, 200 Soph
Second TeamHunter Hughes, FB, Southern Lehigh,  6-1 225 Senior
Slot/Hback 
First TeamJamir Barnes, RB, Cheltenham 5-11 190 Senior
Second TeamNoah Petro, Tailback, Oil City  6-2 220 Senior
Tight End
First TeamTui Faumuina-Brown, TE, Gateway 6-3, 210 senior
Second Teamnone
Wide Receiver
First TeamColby Wagner, WR, Manheim Central 5-11, 175 Senior
Alex Javier, WR, Exeter 6-2, 175 Senior
David Pantelis, WR, Upper St. Clair 6-0, 182 Junior
Second TeamJosh Casilli, WR, Peters Township 6-1, 185 Senior
Abdul Janneh, WR, New Oxford, 6-3 185 Senior
Ethan Carr, WR, Penn-Trafford 6-3, 165 Junior
Offensive Guard
First TeamBrock Gingrich, OG, Cocalico, 6-3 290 Senior
Riley Craft, OG, Southern Lehigh, 6-1 295  Senior
Second TeamJoseph Carozza, OG, West Chester East, 5-9 240 Senior
Joe Goodman, OG, Marple Newtown 5-11 240 Junior
Offensive Tackle
First TeamNolan Rucci, OT, Warwick 6-8, 270 Junior
Michael Carmody OT, Mars, 6-7 300 Senior
Second TeamJordan Fernandez, OT, East Stroudsburg South, 6-3 300 Senior
Donovan Bair, OT, Northern York,  6-2 237 Senior
Center
First TeamAnthony Bonacci, C, Franklin Regional 6-1 265 Senior
Second TeamBrandon King, C, Wallenpaupack 6-3, 320 senior
Kicker
First TeamSean Henry, K, Exeter 6-1, 200 senior
Second TeamChristian Colasurdo, Southern Lehigh,  5-9 145 Junior
Offensive Athlete
First TeamNate Edwards, Ath, Cheltenham,  5-9 185 Senior
Second TeamLonnie White, QB/ATH, Malvern Prep 6-3 200 Junior
DEFENSE
Defensive Tackle
First TeamDorien Ford, DT, Baldwin 6-4, 287 Junior
Troy Kolk, DT, Manheim Central 5-11, 240 Senior
Second TeamCharley Mininger, DT, Archbishop Wood, 6-3 245 Senior
                           TIEBrenden Luffey, DT, Moon Area, 6-2 285 Senior
Isaiah Rogers, DT, Academy Park 6-4, 270 Junior
Defensive End
First TeamCam’Ron Stewart, DE, Governor Mifflin 6-4, 230 Junior
Ben Bladel, DE, Moon Area 5-11 220 Soph
Second TeamDeamontea Diggs, DE,  McKeesport 6-6 230 Senior
                            TieDom D’Alessio, DE, Archbishop Wood, 6-2 210 Senior
Maurice Feazell, DE, York High  6-2 210 Senior
Outside Linebacker
First TeamCam Russell, OLB, Oil City 6-1 200 Junior
Brandon Strausser, LB, Governor Mifflin 6-0, 210 Junior
Second TeamNasir Brown, OLB, Academy Park, 6-0 175 Senior
Brian Daniels, OLB, Academy Park, 5-11 190 Senior
M/Inside Linebacker
First TeamCorban Hondru, ILB, Peters Township 6-1, 225 Junior
Tim Clifford, MLB, West Chester East, 5-10 175 Senior
Second TeamJustin Johns, MLB, Franklin Regional, 6-1 236 Senior
Henzloy “Shock” McFarlane, ILB, Martin Luther King 6-0 230 Senior
Cornerback
First TeamTyrell Mims, CB, Martin Luther King, 5-10 170 Senior
Caimin Hayes, CB, Malvern Prep, 5-11 180 Senior
Second TeamCam Fisher, CB, Southern Lehigh, 5-9 155 Senior
Taiyan Lobban, CB, Upper Merion, 5-10 170 Senior
Safety
First TeamLateef ‘T.J.’ Harris, S, Cheltenham 5-10, 180 senior
Kunal Maheshwari, S, West Chester East, 6-0 170 Senior
Second TeamDonovan McMillon, S, Peters Township 6-2, 185 Junior
Caleb Schmitz, S, Warwick 6-3, 180 Junior
Kick/Punt Return
First TeamRonald Zahm III, S, Cocalico, 5-11 170 Senior
Second TeamKameron Stevens Ath Latrobe 6-0 165 Junior
Punter
First TeamRonan Swope, P, Malvern Prep, 5’10 165
Defensive Athlete
First TeamNoah Palm, DB-ATH, Cocalico 6-0, 200 Senior
Second TeamJohn Wileczek, ATH, West Chester East, 5-8 160 Senior
Player of the Year: Noah Palm, Cocalico
Coach of the Year: Ryan Nase, Cheltenham
2019 PFN Coaches Select Class 6A All-State Team
OFFENSE
Quarterback
First TeamRicky Ortega, QB, Coatesville 6-0, 195 senior
Anthony Harris, QB, Nazareth 6-3, 187 Senior
Second TeamKyle McCord, QB, St. Joseph’s Prep 6-3, 210 Junior
Will Howard, QB, Downingtown West 6-4, 215 Senior
Running Back
First TeamKolbe Burrell, RB, St. Joseph’s Prep 5-8, 190 senior
Nahjee Adams, RB, Easton 5-11 190 Junior
Second TeamDresyn Green, RB, State College 5-9, 160 Junior
                                   TIEEddy Tillman, RB, Central Catholic 5-8, 165 junior
Jalen Stewart, RB, Bethlehem Freedom 6-1 225 Senior
Fullback
First TeamTamir Jackson, FB, Easton 5-9  215 Junior
Second TeamWilliam Lawrence, FB, Northeast 6-0 235 Senior
Slot/Hback 
First TeamTyriq Lewis, RB, Downingtown West 5-8, 160 Senior
Tight End
First TeamNathan Lusk, TE, State College 6-3, 225 Senior
Second TeamSean Pelkisson, TE, Downingtown West 6-3, 230 Senior
Wide Receiver
First TeamMarvin Harrison Jr., WR, St. Joseph’s Prep 6-4, 190 Junior
Eli Jochem, WR, Pine-Richland, 6-0 185 Junior
Nathan Stefanik, WR, Nazareth 5-11, 167 Senior
Second TeamDapree Bryant, WR, Coatesville 5-8, 185 Senior
Alex Rufe, WR, Lebanon 5-9, 150 Junior
Ian Sheehan, WR, Neshaminy 6-2, 187 Senior
Offensive Guard
First TeamChad Layton, OL, Central Dauphin 6-2, 279 Senior
Matt McGeary, OG, St. Joseph’s Prep 2020 6-2 300 Senior
Second TeamBeau Bryan, OG, Downingtown West  6-2 285 Senior
Casey Stephenson OG, St. Joseph’s Prep 6-2 285 Senior
Offensive Tackle
First TeamNicholas Dawkins, OT, Parkland 6-5, 300 Senior
Addison Darcy, OL, State College 6-3, 300 Senior
Second TeamBryce Thoman, OL, Central Dauphin 6-5, 266 senior
Kaden Moore, OL, Freedom 6-4, 305 senior
Center
First TeamPatrick Shupp, C, Easton  6-3 320 Senior
Second TeamJason Cameron, C, State College 5-11 230 Senior
Long Snapper
First TeamBen Mann, LS, Manheim Twp 6-5 230 Senior
Kicker
First TeamJohnathan Opalko, K, Pittsburgh C.C. 5-10, 160 Senior
Second TeamAntonio Chadha St. Josephs Prep 5-8 185 Soph
Offensive Athlete
First TeamTrey Blair, QB, Haverford 5-11, 190 Senior
Second TeamMalik Cooper WR/QB St. Joseph’s Prep 5-9 175 Junior
DEFENSE
Defensive Tackle
First TeamElliott Donald, DT, Pittsburgh C.C. 6-2, 230 Junior
Dylan Maciulewicz, OL, McDowell 6-4, 255 Senior
Second Team
Nate Bruce, DT, Harrisburg 6-4, 325 Junior
Sam Storll, DT, State College 6-3 270 Senior
Defensive End
First TeamA.J. Beatty, DE, Pittsburgh C.C. 6-5, 260 Senior
                                   TIEElijah Jeudy, DL, Northeast 6-3, 233 Junior
Jake Wilson, DE, Nazareth 6-3, 234 Senior
Second TeamKevin Kurzinger, DE, State College 6-2, 235 Senior
Hari Allen, DE, Lebanon 5-9, 175 Senior
Outside Linebacker
First TeamLiam Johnson, OLB, St. Joseph’s Prep 6-1, 210 Senior
Gus Sunseri, OLB, PCC  6-0 200 Senior
Second TeamTimmy Smith, OLB, Central Dauphin 6-0, 196 junior
Shane Hartzell, OLB, Pennridge HS, 6-0 220 Junior
M/Inside Linebacker
First TeamDillon Trainer, MLB, LaSalle, 6-1, 220 Senior
Paul Clark, LB, Central Dauphin 5-9, 196 Junior
Second TeamJared Groller, Linebacker, Emmaus HS, 5-11 180 Soph
                                   TIEBrent Romano, ILB, Methacton, 5-11 185 Senior
Avanti Lockhart,ILB, Wilson 6-2 215 Senior
Cornerback
First TeamDonte Kent, CB, Harrisburg 5-10, 180 Senior
Isaiah Edwards, CB, State College 6-0, 211 Senior
Keenan Nelson, CB, St. Joseph’s Prep, 6-0 185 Soph
Second TeamMalachi Bowman, DB, Central Dauphin 5-11, 160 Junior
Lokey Howell Corner, State College 5-9 165 Senior
Marcus Gainer, CB, Downingtown West, 5-11 165 Senior
Safety
First TeamSammy Knipe, S, State College 6-1, 220 Junior
Nick Chimienti, s, Central Dauphin 6-1, 178 Senior
Second TeamAndrew Vince, S, Souderton Area 6-5 185 Souderton
Luke Meckler, S, Pine-Richland, 6-1 180 Senior
Kick/Punt Return
First TeamJulian Williams, P/KR, Downingtown West 5-8 165 Junior
Jamison Moccia, KR, Boyertown, 6-1 200 Senior
Second TeamMason Myers, Ret, Central York  5-8 150 Senior
Punter
First TeamWilliam Leyland, K/P, Souderton Area, 6- 0 200 Senior
Second TeamMichael Smigley, K/P. Central Bucks East 5-10 160 Senior
Defensive Athlete
First TeamShuyab ‘Shoes’ Brinkley, ATH, Northeast, 5-8 180 Junior
Second TeamSahmir Hagans DB/KR/PR St. Josephs Prep  5-10 175 Junior
Player of the Year: Ricky Ortega Coatesville
Coach of the Year: Mike Milano, Downingtown West